Jak na rodinný rozpočet

Nedávné průzkumy potvrdily, že finanční gramotnost obyvatel České republiky je malá a lidé neumějí se svými penězi příliš zacházet. Příčin může být několik, od složitosti a komplexnosti finančních produktů, neochoty sdílet s kýmkoliv své finanční problémy nebo třeba nepříliš velká důvěra ve finanční poradce.

1. Základní pravidlo, jak se starat o své peníze, pochází již od mezopotamských účetních a, světe div se, platí dodnes. Strana „má dáti“ se musí rovnat straně „dal“, tedy naše výdaje nemůžou být dlouhodobě ve výrazném rozporu s našimi příjmy.

2. Pokud chceme začít spořit, není důležitá suma, ale samotné rozhodnutí. To, že 500 Kč uspořených za měsíc je málo, je výmluva. Platí, že v dobách, kdy je lépe, bychom měli myslet na zadní vrátka a ukládat si peněz víc na horší časy.

3. Univerzální odpověď na to, jak nejlépe spořit neexistuje. Každý člověk má svoje názory a ty prosazuje. Dobrý finanční poradce je od toho, aby se svým klientem rozvíjel právě tu jeho ideální formu spoření.

4. Pokud jste konzervativnější, zkuste se zajímat o stavební spoření, penzijní připojištění či termínované účty. Nabízejí sice malý, ale téměř stoprocentně garantovaný výnos. Tyto produkty využívají miliony lidí.

5. Začněte spořit tak brzy, jak to jen jde. Dovolme mladému člověku, aby svou první výplatu řádně oslavil a propil s kamarády, ale z té druhé by už měla část jít na spoření nebo na budoucí cíle.

6. V závislosti na svých cílech by měl člověk pravidelně odkládat mezi 10 % a 20 % svých čistých příjmů.

7. Naprosto minimální rezerva pro mimořádné případy by měla být ve výši jednoho čistého měsíčního příjmu. Za optimální rezervu se považuje 4 – 6 čistých měsíčních příjmů. Ty by měly být uloženy tak, aby jedna třetina šla vybrat ihned, jedna třetina do měsíce a jedna třetina do čtvrt roku od vzniku potřeby po této rezervě sáhnout.

8. Na běžném účtu má smysl nechávat pouze tolik, aby tam jeden den před výplatou zbývala spíš symbolická suma v řádech jednotek tisíc. Vše ostatní patří na inteligentnější, lépe úročené finanční produkty.

9. Vyjít s penězi je zvlášť v dnešní době složité. Stále však platí pravidlo 1. – rodina nesmí utrácet více, než vydělá. Půjčky mají opodstatnění pouze tehdy, když se za ně kupuje bydlení, nebo se za ně kupuje něco, co v budoucnu povede k vyšším příjmům (vzdělání, osobní počítač, auto pro taxikáře atd.).

10. Opravdu není špatné se o svých financích poradit s odborníky.

Zdroj: VašiPoradci.cz

zobrazit celý článek