Klikaři a elitáři – soukromé versus státní školky

Tak jinak: míst ve státních školkách je málo. Nemohou přijmout všechny děti, jejichž maminky by se rády vrátily do práce. Pokud se maminky do práce vrátit chtějí (potřebují), musí řešit hlídání svých dítek jinak – soukromou školkou. Za kterou si z vlastní kapsy platí. Tak kdo je tady vlastně „klikař“?

Není to náhodou ten vyvolený, jehož děti se dostaly do státní školky a nemusí tudíž na jejich hlídání a předškolní vzdělávání vydat ani korunu navíc? Ten, komu stát dává najevo, že o něj stojí za to pečovat? To jsou přece šťastlivci! A ne ti, kdo dávají děti do soukromých školek za pět a více tisíc měsíčně. U mnohých to nebyla svobodná volba, ale tlak okolností. Nezavírám oči před tím, že jsou mezi námi lidé bohatší, co si takovou školku vybrali záměrně a platí za anglické předškolní vzdělávání i pětadvacet měsíčně. Jsou. Ale o tom tenhle blog není.
Je o tom, že může být někdo zvýhodněn a vzdělávat své dítě od tří let zcela bezplatně (pardon, pravda je, že se platí měsíčně cca 200-600 Kč, což ale na celé věci nic nemění), a někdo může být místo toho potrestán a platit jako mourovatej. Nejde o to, aby se všechny děti dostaly do státních školek, ale kdyby soukromé školky dostávaly příspěvek na žáčka, jako dostávají státní školky a jako dostávají státní i soukromé školy, vyřešilo by to problém mnohých rodin, neboť soukromé školky by mohly snížit cenu svým klientům – rodičům.

Ale to ne, naopak – cena se ještě uměle navýší: nejenže stát nepřispěje ani halíř, navíc se díky výši příjmů soukromá školka stává povinně plátcem DPH. A když školka, tak samozřejmě všichni její klienti. Pěkně dvacet procent navrch!

Tak si to shrňme:

  • nedostanete dítě do státní školky
  • můžete si dovolit pět až osm tisíc z rozpočtu dát na soukromou školku v případě, že se maminka vrátí do práce a tak to uděláte
  • stát na vaše dítě této školce nepřispěje nic – a vy si ještě zaplatíte daň z přidané hodnoty

Ano, jistá přidaná hodnota v té soukromé školce jistě je. Ale rozhodně ji nepřidává stát a nevidím nejmenší důvod, proč by za to měl inkasovat daň.

De facto stát říká: za to, že za předškolní vzdělávání svých dětí platíš, nám hezky pěkně zaplatíš!
Hmmm, tak tomu tedy říkám ekonomické smýšlení. Takový stát prostě nemůže zkrachovat.
Nebo jo?

Kateřina Havlová

zobrazit celý článek